ماموپلاستی

جراحی کوچک کردن سینه که تحت عناوین ماموپلاستی نیز نامیده می شود قادر است اندازه سینه ها را کاهش داده و شکل آنها را تغییر دهد. بسیاری از بانوان به علت وزن زیاد سینه های خود ، دچار مشکلاتی از جمله گردن درد و کمر درد می شوند ، در چنین شرایطی بهترین راه حل کم کردن حجم آن ها از طریق جراحی می باشد. متخصصین ما در کلینیک تخصصی کیمیا توضیحات جامعی را درباره این فرایند جراحی و آنچه باید در زمان تصمیم گیری برای بهره مند شدن از این عملیات لحاظ کنید در اختیارتان قرار داده اند.

 

ماموپلاستی - کلینیک کیمیا

 

ماموپلاستی در یک نگاه

جراحی کوچک کردن سینه یکی از جراحی های زیبایی پلاستیک انجام شده می باشد که بالاترین آمار رضایت بیماران را در میان جمیع پروسیجرهای جراحی زیبایی به خود اختصاص داده است. این جراحی اغلب بر یک مبنای سرپایی اجرا می شود به این معنی که در همان روز عمل می توانید مرکز درمان را به مقصد منزل ترک کنید. اسکارهای برجای مانده از این فرایند زیبایی به شکلی هنرمندانه در موقعیت هایی ایجاد می شوند که کمترین رد را از خود بر جای گذاشته و اثر جا مانده از آنها توسط لباس قابل پوشش دادن بوده و دیده نمی شود.

جراحی ماموپلاستی چیست؟

بعد از مشاهده یک چشم انداز کلی درباره این فرایند زیبایی، برای تشریح بیشتر آن می توان گفت که ماموپلاستی یک عملیات جراحی برای کوچک تر کردن سینه هاست که در طول آن جراح پلاستیک، چربی، بافت غده ای و پوست سینه ها را با هدف کاهش اندازه و تغییر شکل و قرار دادن سینه ها در موقعیتی بهتر بر روی قفسه سینه انجام می دهد. این جراحی علاوه بر مورد هدف قرار دادن جنبه زیبایی سینه ها، در تسکین درد و ناراحتی ناشی از سنگینی بافت یا کشش عضلات و کشیدگی پوست و وزنی که این اندام به فرد تحمیل می کند نیز موثر واقع می شود.

چه کسانی داوطلب ایده آل ماموپلاستی هستند؟

اگر جزو افرادی هستید که به دلایل زیر قصد دارید سینه های بزرگ خود را که به شدت برایتان آزار دهنده هستند را کوچک کنید، کاندید این عملیات جراحی به شمار خواهید آمد. برخی از دلایلی که داوطلبی شما را برای بهره بردن از این فرایند زیبایی تائید می کند شامل موارد زیر است:

 • احساس فشار روی گردن
 • سردرد
 • احساس درد در کتف
 • کمردرد
 • عفونت های پوستی مزمن در تا خوردگی های زیر سینه

صرفنظر از اینکه هدف شما از گزینش این روند جراحی، شکل دهی به سینه ها برای جذاب نمودن آنهاست یا قصد دارید این جراحی را برای خلاصی از بزرگ بودن سینه ها که فشار زیادی را به بخش های مختلف بدن تان تحمیل می کنند انجام دهید، این فرایند می تواند بعد از اجرا، اثرات مثبت چشمگیر خود را به خوبی به نمایش گذاشته و کیفیت زندگی تان را به میزان قابل ملاحظه ای بهبود بخشد.

 

دلایل انجام ماموپلاستی - کلینیک کیمیا

 

جراحی ماموپلاستی چقدر طول می کشد؟

به طور کلی، این عملیات جراحی سه تا چهار ساعت طول می کشد. برداشتن حجم اضافی سینه متشکل از چربی و بافت غده ای، خلق یک کانتور زیبا در سینه ها و ایجاد برش ها و بستن آنها با استفاده از تکنیک هایی که کمترین اثر اسکار را بر جای گذاشته و نهایتاً هدف جراحی یعنی خلق نتیجه ای طبیعی و چشم نواز را محقق می کند، چارچوب کلی آن چیزی است که در اتاق عمل مورد تمرکز قرار خواهد گرفت.

البته، در برخی از بانوان به دلیل بزرگ بودن سینه ها، جراحی اندکی پیچیده تر می شود. در این بیماران، جراح قبل از اقدام به کوچک کردن سینه ها، نوک سینه و هاله یا همان بخش قهوه ای رنگ اطراف نوک سینه را برداشته و بعد از کوچک کردن سینه ها، آنها را در موقعیت جدید و مناسب قرار می دهد.

انواع جراحی کوچک کردن سینه

ماموپلاستی بر اساس الگوی برش

به طور کلی دو الگوی برش در ماموپلاستی کاهشی مورد استفاده قرار می گیرد. در بسیاری از جراحی های کوچک کردن و لیفت سینه، از الگوهای برش عمودی که اغلب اسکار لولی پاپ (Lollipop) نام دارد، استفاده می شود. این برش ها، دایره ای را در اطراف هاله شکل داده و سپس یک خط عمودی صاف از آن به سمت پایین کشیده می شود. اگر اندازه و مقدار بافتی که قرار است از سینه ها برداشته شود کم یا متوسط باشد احتمالاً از این دستاورد برای ایجاد برش استفاده خواهد شد.

برای آندسته از زیباجویانی که دارای سینه های بزرگ تری هستند یا به انتخاب خودشان، مایلند بخشی از بافت سینه هایشان برداشته شود، دستاورد برش وایز (Wise) استفاده می شود. در این الگو، اسکار بر جای مانده از این برش، شبیه به لنگر یا T برعکس است که خط عمودی آن از اسکار هاله به سمت پایین پیش رفته و با خط افقی زیر هر سینه تلاقی پیدا می کند.

بعد از ایجاد این برش، جراح بافت را از زیر پوست بر می دارد. تلاش می شود تا کوچک ترین آسیبی به رگ های خونی و عصب وارد نشود تا علاوه بر خلق شکل ظاهری طبیعی، سلامت این اندام نیز حفظ شود.

لیپوساکشن برای کوچک کردن سینهاگر این امکان وجود داشته باشد که نتیجه مورد نظر از طریق برداشتن چربی بدن از ناحیه سینه ها محقق شود و بیمار تحت جراحی تهاجمی قرار نگیرد، قطعاً جراح گزینه لیپوساکشن را برای کوچک کردن سینه ها برمی گزیند. به این ترتیب، تنها برش بر جای مانده از فرایند یک برش کوچک تر است.

ولی در برخی بانوان سینه ها دارای شرایطی هستند که لیپوساکشن نمی تواند در خلق نتیجه مورد نظر، مفید واقع شود. در این شرایط ماموپلاستی مورد استفاده قرار می گیرد.

مراحل جراحی کوچک کردن سینه

قبل از جراحی ، ممکن است لازم باشد فرد مصرف داروهای ضد التهابی بدون نسخه مانند آسپرین و ایبوپروفن را قطع کند ، زیرا این داروها می توانند باعث افزایش خونریزی شوند. پزشکان همچنین به افراد سیگاری توصیه می کنند که چند هفته قبل از عمل ترک کنند. سیگار کشیدن خطر آسیب به نوک سینه یا هاله ، نکروز بافت و سایر عوارض را افزایش می دهد. بنابراین ، ضروری است که افراد هرگونه عادت به استفاده از محصولات توتون را با پزشک خود در میان بگذارند.

جراح ماموپلاستی برای شروع پروسه ابتدا به کمک یک مارکر علامت گذاری های لازم را برروی پوست سینه ترسیم می کند. اندازه سینه ها ، موقعیت نوک سینه ها و ترجیحات فرد تعیین کننده الگوی برش دقیق خواهد بود. جراح با ایجاد یک برش در اطراف هاله عمل ماموپلاستی را شروع می کند. سپس ، ایشان برش را در راستای زیر سینه ادامه می دهد و بدین ترتیب پوست اضافی از طرفین سینه برداشته شود.

پس از ایجاد برش ها ، جراح بافت اضافی پستان را برداشته ، بافت باقیمانده را تغییر شکل داده و نوک سینه و هاله را دوباره در موقعیت خود قرار می دهد. جراح پوست باقیمانده را با بخیه و نوار جراحی می بندد.
پس از عمل ، سینه های کوچک شده شما پانسمان می شود. گاهی اوقات لازم است لوله های کوچکی بنام درن در محل برش ها قرار داده شوند تا مایع اضافی را تخلیه کرده و تورم بعد از عمل را کاهش دهد.

عوارض احتمالی جراحی ماموپلاستی

ممکن است پس از جراحی کاهش پستان با عوارض جزئی مواجه شوید ، مانند:

 • زخم های باز یا روند کند بهبودی آن ها
 • تجمع مایع اضافی در بافت پستان
 • سلولیت یا عفونت بافت همبند
 • از دست دادن احساس در نوک سینه ها یا سینه ها
 • ظاهر نامتقارن سینه ها یا نوک سینه ها
 • اسکار برجسته
 • واکنش های آلرژیک به بیهوشی یا سایر داروها
 • سیگار کشیدن می تواند خطر عوارض را افزایش دهد و روند بهبود را به تأخیر بیندازد.
 • افرادی که چاقی دارند نیز ممکن است خطر ابتلا به عوارض پس از عمل بیشتری داشته باشند.

نکته : لازم به ذکر است که سینه ها ممکن است پس از جراحی دارای عدم تقارن بسیار کوچکی باشند. بیشتر سینه ها از ابتدا دقیقاً به یک اندازه یا شکل نیستند و جراحان تلاش می کنند بافت بیشتری را از طرف بزرگتر خارج کنند. با این حال ، پس از عمل و ماه ها پس از تکمیل روند بهبودی ، ممکن است اختلافات کوچکی بین سینه ها وجود داشته باشد.

با اسکار جراحی ماموپلاستی چه باید کرد؟

جراحی کاهشی سینه ، فرایندی شامل برش و براشتن پوست و بافت اضافی است؛ پس طبیعی است انتظار داشته باشیم که بعد از جراحی اسکارهای دائمی برجای بماند.

این اسکارها قبل از محو شدن، در طول یک دوره چند ماهه اثر صورتی رنگی را از خود بر جای می گذارند. رد بر جای مانده از اسکار هیچگاه به طور کامل از بین نمی رود ولی با توجه به اینکه موقعیت ایجاد برش ها به شکلی استراتژیک انتخاب می شود، اسکارها در میدان دید قرار نخواهند داشت. نکته قابل ذکر دیگر این است که می توان به راحتی آنها را در پشت سوتین یا مایو پنهان نمود.

اگر وجود اسکار بعد از جراحی برای شما یک دغدغه است و نسبت به آن نگران هستید، باید بگوییم که خوشبختانه راهکارهایی برای مهار این دغدغه نیز وجود دارد تا بواسطه آنها بتوان سطح اسکار را به حداقل رساند. ژل ها و پمادهای مخصوص و نیز لیزر درمانی و نیز دستورالعمل های مراقبتی بعد از عمل از جمله روش هایی هستند که می تواند در این هدف موثر واقع شود.

آیا ماموپلاستی بر روی حس سینه ها اثر می گذارد؟

حس سینه ها یک دغدغه بزرگ است که تضمین حفظ آن در سینه ها بعد از جراحی، مستلزم سپردن عملیات به دست یک جراح ماهر و صاحب تجربه و بهره مند شدن از خدمات کلینیک هایی است که با به کار گیری جدیدترین تکنیک ها، هدف اجرای فرایند در طبیعی ترین و بی عارضه ترین سطح ممکن را دنبال می کنند.

جستجو کنید

بروزترین نوشته ها

اشتراک گذاری

کلینیک کیمیا

کلینیک کیمیا با تجربه بیشتر از 7000 عمل زیبایی صورت و بدن و استفاده از به روزترین تجهیزات دنیا گزینه های متنوعی را در اختیار مراجعین خود قرار داده است. جراحان حاذق و با تجربه ای در کیمیا کلینیک مشغول به کار هستند و با به کار گرفتن تکنیک های نوین متقاضیان گرامی را در کوتاه ترین زمان ممکن به هدف خود؛ یعنی زیبا شدن می رسانند.

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x