ژنیکوماستی

بزرگی سینه مردان که با نام علمی ژنیکوماستی شناخته می شود ، نوعی ناهنجاری است که به علت نامتعادل بودن هورمون های استروژن و تستسترون رخ می دهد. البته ؛ برخی بیماری های خاص و داروها نیز می توانند در بزرگ شدن سینه آقایان تاثیر بگذارند. در اغلب موارد این عارضه بدون درمان از بین می رود ، اما می توان برای بعضی از افراد که بزرگ بودن سینه هایشان موجب خجالت آن ها می شود ، جراحی ژینکوماستی را در شهر تهران به انجام رساند. در این مقاله از کیمیا کلینیک ، تمامی راه های کوچک کردن سینه ها را توضیح داده ایم.

 

ژنیکوماستی - کلینیک کیمیا

 

از کجا بفهمیم به ژنیکوماستی مبتلا شده ایم؟

شاید جالب باشد که بدانید نوزادان ، نوجوانان و حتی مردان در سنین بالا نیز می توانند به این مشکل دجار شوند. معمولا بزرگی سینه مردان ، مشکل خاصی را ایجاد نمی کند ، اما ممکن است برخی افراد در سینه های خود احساس درد داشته باشند و از بزرگ بودن آن خجالت زده شوند.

بیشتر بزرگسالان ، هیچگونه علامتی را تجربه نمی کنند. اما به طور کلی نشانه ها و علائم ژینکوماستی شامل موارد زیر می شود :

 • درد ، به خصوص در نوجوانان
 • متورم شدن بافت سینه
 • سفت شدن سینه ها
 • حساس شدن نوک سینه ها ، زمانی که به لباس برخورد می کند

چه چیزی باعث بزرگ شدن سینه ها در مردان می شود؟

دلایل زیادی برای بروز ژنیکوماستی یا بزرگ شدن سینه مردان مطرح می شود که برخی از این عوامل شناخته شده و برخی هنوز ناشناخته هستند، اما اصلی ترین آن این موضوع است که ، میزان هورمون تستسترون نسبت به هورمون استروژن کاهش یابد. این کاهش هورمونی می تواند به علت بیماری هایی رخ داده باشد که جلوی تاثیرات تستسترون را می گیرند ، میزان این هورمون را کاهش می دهند و یا مقدار هورمون استروژن را افزایش می دهند. دلایل زیادی موجب نامتعادل شدن هورمون ها می شود که برخی از آن ها را در ادامه ذکر کرده ایم :

تغییرات هورمونی طبیعی

هورمون های استروژن و تستسترون ، ویژگی های مربوط به هر جنسیت را کنترل می کنند. تستسترون هورمونی است که مربوط به ویژگی های مردانه می باشد و مواردی مثل حجم عضلات و موی بدن را مدیریت می نماید. در مقابل ، استروژن ویژگی های زنانه را کنترل می کند ؛ بزرگ شدن سینه ها از این دست موارد می باشد.

بسیاری از افراد تصور می کنند استروژن مختص خانم ها است ، اما این تصور اشتباه است و این ماده در بدن مردان نیز ترشح می شود ؛ اما به مقدار کم تر. زمانی که میزان این هورمون بالا رود ، ژنیکوماستی رخ می دهد.

 • ژینکوماستی در نوزادان : بیشتر از نصف نوزادان پسر به خاطر هورمون استروژن موجود در بدن مادر ، با سینه های بزرگ به دنیا می آیند. در حالت کلی بعد از دو تا سه هفته ، این مشکل برطرف می شود.
 • بزرگی سینه مردان در نوجوانی : افراد زیادی در طول دوره نوجوانی به علت بهم ریختگی تعادل هورمون ها ، با این معضل رو به رو می شوند. در اغلب موارد در مدت شش ماه تا دو سال ، بدون نیاز به اقدام خاصی سینه ها کوچک می شوند.
 • ژنیکوماستی در بزرگسالان : تحقیقات نشان داده است که شیوع این مشکل در میان مردان بین 50 تا 80 سال چیزی میان 24 تا 65 درصد است. هر چند اغلب مردانی که سینه های آن ها بزرگ می شود ، هیچ نشانه ای را تجربه نمی کنند.

داروها

برخی داروها می توانند باعث بزرگ شدن سینه های مردان شوند. این داروها شامل موارد زیر می شوند :

 • آنتی آندروژن ها که برای درمان پروستات بزرگ شده ، سرطان پروستات و دیگر بیماری ها مورد استفاده قرار می گیرند. برای مثال فلوتامید ، فیناستراید و اسپیرونولاکتون از این دست داروها هستند.
 • استروئید های آنابولیک و آندروژن هایی که برای درمان کمبود هورمون ، بلوغ دیر رس یا از درمان بین رفتن عضلات استفاده می شوند.
 • داروهای ایدز. خواص برخی از داروهای HIV شبیه به استروژن هستند و باعث بروز ژنیکوماستی می شوند ؛ به خصوص داروی افاویرنز.
 • داروهای ADHD که حاوی آمفتامین هستند ، مثل آدرال.
 • داروهای ضد اضطراب مانند دیازپام
 • ضدافسردگی های سه حلقه ای
 • آنتی بیوتیک ها
 • داروهای معده درد ، مثل داروی سایمتیدین که به صورت بدون نسخه قابل تهیه است
 • شیمی درمانی برای درمان سرطان
 • داروهای استفاده شده برای بیماری های قلبی مثل دیگوکسین و مسدود کننده های کانال های کلسیم
 • داروهای خالی کننده معده مثل متوکلوپرامید

این نکته را نیز در نظر داشته باشید که مصرف الکل و مواد غیرقانونی علاوه بر مشکلات دیگری که ایجاد می کنند ، موجب ژنیکوماستی نیز می شوند. هروئین ، ماریجوانا و استروئیدهایی که برای عضله سازی استفاده می شوند از این موارد هستند.

بیماری ها

بسیاری از بیماری ها با تاثیرگذاشتن بر تعادل هورمون های بدن ، منجر به بروز ژینکوماستی می شود. این مشکلات در ادامه ذکر شده اند :

 • هیپوگنادیسم : معضلاتی که باعث پایین آمدن تولید تستسترون می شوند شامل سندرم کلاین فلتر یا نارسایی هیپوفیز می شوند.
 • بالا رفتن سن : تغییرات هورمونی که با بیشتر شدن سن رخ می دهند ، می توانند باعث بزرگی سینه مردان گردند.
 • تومورها : برخی از توده ها ، مثل آن دسته از مواردی که روی بیضه ها ، غدد فوق کلیه یا غده هیپوفیز اثر می گذارند می توانند باعث تولید هورمون هایی شوند که تعادل بین دو هورمون ذکر شده را بهم بریزند.
 • پر کاری تیروئید : در این شرایط ، غده تیروئید مقدار زیادی از هورمون تیروکسین را تولید می کند.
 • نارسایی کلیوی : در حدود نیمی از افرادی که دیالیز می شوند ، به علت تغییرات هورمونی به ژنیکوماستی نیز مبتلا می گردند.
 • نارسایی کبد و سیروز : تغییرات هورمونی مربوط به مشکلات کبدی و داروهای سیروز می توانند باعث بزرگ شدن سینه مردان شوند.
 • سوء تغذیه : زمانی که مواد مغذی به بدن نرسد ، سطح تستسترون پایین می آید و سطوح هورمون استروژن در همان حالت قبلی باقی می ماند. حتی زمانی که مواد مغذی نیز به بدن برسد ، ژینکوماستی می تواند رخ دهد.

سایر عوامل که تا امروز متخصصان مطرح کرده اند می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 1. بالا رفتن سن
 2. حادثه ، تصادف یا هر اتفاق ناگواری که باعث آسیب به بیضه شود و از این طریق بر میزان ترشح تستوسترون اثر بگذارد.
 3. مشکلات مربوط به تیروئید . چرا که هورمون هایی که از این غده ترشح می شوند بر میزان تستوسترون اثر گذار هستند.
 4. برخی از سرطان ها که شامل تومور در شش ها ، مشکلات مربوط به غده هیپوفیز و غده آدرنال است.
 5. چاقی ، که می تواند بر غده استروژن اثر بگذارد.
 6. مصرف برخی داروها و یا مواد مخدر : ماری جوانا ، هرویین و یا استروئید های آنابولیک
 7. مشکلات کلیه

ژنیکوماستی - کلینیک کیمیا

 

راه‌های تشخیص این بیماری

در جلسه معاینه پزشک از شما در مورد سوابق پزشکی، درمانی و مصرف دارو سؤال خواهد کرد تا در مورد وضعیت کلی سلامتی‌تان اطلاعات جامعی به دستاورد. ممکن است پزشک در مورد ابتلای شما به ژنیکوماستی تردید داشته و یا تشخیص دهد که لازم است برای اطمینان از اینکه نشانه‌ای از سرطان نیست، مشکلات پوست ندارید یا… تست و آزمایش دهید. برخی از این آزمایش‌ها عبارت‌اند از:

 • تست خون و یا ادرار
 • ماموگرافی
 • نمونه برداری
 • سی تی اسکن
 • ام آر ای
 • تست بیضه

درمان ژنیکوماستی در شهر تهران

همان‌طور که پیش‌تر نیز ذکر شد، در اغلب موارد بدون نیاز به اقدام خاصی این مشکل برطرف می‌شود. هرچند در صورتی که بزرگ بودن سینه‌های آقایان به دلیل وجود یک بیماری دیگر مثل هیپوگنادیسم، سوء تغذیه یا سیروز رخ داده باشد؛ ابتدا باید این بیماری‌ها را درمان کرد.

در صورتی که مصرف برخی داروها باعث به وجود آمدن این معضل شده باشد، ممکن است پزشک دستور به قطع مصرف آنها دهد و یا داروهای دیگری را جایگزین آن کند. نوجوانانی که جز تغییرات هورمونی مشکل دیگری باعث بزرگ شدن سینه‌هایشان نشده باشد، باید به صورت دوره‌ای بعد از سه تا شش ماه مجدداً مورد ارزیابی قرار گیرند. در نوجوانان معمولاً در کمتر از دو سال ژنیکوماستی به صورت خود به خود برطرف می‌شود. در صورتی که این عارضه باعث بروز درد، سفتی یا خجالت در فرد شود، روش‌های درمانی اتخاذ می‌گردد.

مصرف دارو

داروهایی که برای درمان سرطان سینه و دیگر بیماری‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند برای مردانی که سینه‌های بزرگ دارند نیز مفید واقع می‌شوند. ترموسیفن و مهار کننده‌های آروماتاز از این دست داروها هستند.

جراحی

در صورتی که ژنیکوماستی حتی در مشاهده‌های اولیه نیز باعث بروز مشکلاتی برای فرد شده باشد، پزشک عمل کردن را پیشنهاد می‌دهد. دو روش جراحی برای درمان ژینکوماستی وجود دارد:

 1. لیپوساکشن: در این پروسه چربی سینه‌ها بیرون آورده می‌شود؛ اما خود بافت سینه دست نخورده باقی می‌ماند
 2. ماستکتومی: این نوع جراحی برای بیرون آوردن بافت سینه به انجام می‌رسد. این عمل معمولاً با استفاده از برش‌های کوچک صورت می‌پذیرد. این فرایند کم تهاجمی‌تر است و نیاز به دوره نقاهت کوتاه‌تری نیز دارد.

توجه داشته باشید که مانند همه جراحی‌های زیبایی و درمانی دیگر، ژنیکوماستی هم به انجام مراقبت‌های بعد از جراحی نیاز داشته و باید نکات و دستورالعمل‌هایی که توسط پزشک به شما داده می‌شود را به خوبی دنبال کنید.

پیشگیری از ژنیکوماستی

هیچ راه حل صد در صد و مطمئنی برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری نمی‌توان بیان کرد اما می‌توانید با انجام دادن یک سری کارها، شانس خود را برای ابتلا به این مریضی، کاهش دهید:

 • مصرف الکل و نوشیدنی‌های الکلی خود را تا حد امکان کم کرده و یا قطع کنید.
 • با پزشک خود در مورد عوارض داروهایی که مصرف می‌کنید، صحبت کنید و مواردی که می‌توانند آتش این بیماری را در بدن ما بیفروزند، از لیست داروهایتان حذف کنید.
 • در صورتی که باشگاه بدنسازی می‌روید، از تزریق استروئیدهای آنابولیک بپرهیزید
 • هیچ ماده مخدری استعمال نکنید.

جستجو کنید

بروزترین نوشته ها

اشتراک گذاری

کلینیک کیمیا

کلینیک کیمیا با تجربه بیشتر از 7000 عمل زیبایی صورت و بدن و استفاده از به روزترین تجهیزات دنیا گزینه های متنوعی را در اختیار مراجعین خود قرار داده است. جراحان حاذق و با تجربه ای در کیمیا کلینیک مشغول به کار هستند و با به کار گرفتن تکنیک های نوین متقاضیان گرامی را در کوتاه ترین زمان ممکن به هدف خود؛ یعنی زیبا شدن می رسانند.

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x